Emalia akrylowa – uniwersalna farba

Emalie akrylowe to farby które są następcami tak bardzo popularnych przez dziesięciolecia farb olejnych. Mają nad nimi tą przewagę nie trzeba rozpuszczać ich rozpuszczalnikach organicznych. Oznacza to z jednej strony charakter bardziej przyjazne środowisku ale też i większą wygodę jeżeli chodzi o czyszczenie narzędzi.

Emalia akrylowa to farba bardzo uniwersalna można ją stosować zarówno do powierzchni drewnianych do powierzchni metalowych czy żeliwnych. Mało tego można ją wykorzystać do elewacji wewnętrznej a konkretnie malowanie tynków wewnętrznych. Jej uniwersalny charakter jeszcze bardziej widać w fakcie że można ją stosować zarówno w pomieszczeniach jak i na powierzchni otwartej.

Farby akrylowe zbudowane są z żywicy poliakrylowych i cząsteczek pigmentu. Ogrom zastosowań farb typu emalia akrylowa jest tak duży, że opracowanie to w swoim formacie wystarczająco obszerne, by taki opis tutaj zamieścić. Farby te można stosować w domu w przypadku renowacje ścian renowacja drzwi a także na zewnątrz do pokrycia powierzchni sprzętów ogrodowych takich jak ławeczki stolik i krzesełka altanki i inne.

Emalie akrylowe dostępne są w wielu kolorystycznych dzięki czemu można śmiało kreować swoje wizje stylistyczne.

Właściwości emalii akrylowej

Emalia akrylowa Jest to farba szybkoschnąca, wodoodporna i łatwa w nakładaniu. Należy pamiętać by przy nakładaniu warstwy kolejnej odczekać odpowiednią ilość godzin na informacji na opakowaniu produktu. Farby akrylowe są trwałe tworzą stabilną warstwę pokrywającą zarówno powierzchnię drewniane, drewnopochodne, metalowe i inne.

Jak nanosić emalie akrylową

Do nanoszenia emalii akrylowej doskonale nadają się pędzle zarówno płaskie jak i owalne a także wałki malarskie. Przygotowanie powierzchni do malowania należy stosować się do zaleceń producenta. Powierzchnia która ma być pokryta emalię akrylową powinna być oczyszczona odpylona i sucha. Zdarzyć się może potrzeba zastosowania podkładów w postaci specjalnych farb lub innego przygotowania podłoża. Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie remontów by poradzić sobie z malowaniem emalią akrylową. Należy pamiętać by powierzchnia na którą będą nakładane kolejne warstwy emalii akrylowej były suche. Po prostu farba ta może nie przyjąć się gdy podłoże będzie wilgotne. Wynika to ze struktury tej substancji. Inaczej sprawa ma się z bejcą, która działa na zasadzie absorpcji przez drewno.

Emalia akrylowa doskonale idź się w renowacji zewnętrznych elewacji drewnianych. Elewacja z drewna będzie chroniona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz przed promieniami UV które powodują blaknięcie kolorów.

Emalia akrylowa dostępna jest w wielu opcjach kolorów. Jednak kolory nanoszone przy pomocy emalii akrylowej są inne niż w przypadku lazury czy bejcy. W przypadku tych dwóch ostanich specyfików kolor jest delikatny, subtelnie współgrający z podłożem. Słoje drewna są widoczne. W przypadku emalii akrylowej, i to zarówno przy malowaniu powierzchni drewnianych czy innych – krycie jest pełne a kolor jasno zdefiniowany.

Emalia akrylowa to uniwersalna farba która zastępuje popularną przez dziesiątki lat farbę olejną oraz ftalową. Farba ta ma charakter uniwersalny Co oznacza że można pokrywać nią zarówno drewniane, metalowe a nawet tynki. Farba też szybko schnie. Emalie akrylowe stabilnie pokrywają powierzchnię. Może potrzeba gruntowanie podkładu zwłaszcza kiedy mamy powierzchnię drewnianą. Emalia akrylowa której podstawowym budulcem jest żywica poliakrylowa ma przeogromne zakres zastosowań. Producenci farb akrylowych oferują bardzo szerokie palety barw.

Jak nanosić emalię akrylową

Do malowania powierzchni emalię akrylową można z powodzeniem stosować zarówno pędzle jak i wałki malarskie. Powłoki utworzone przy pomocy emalii akrylowych stabilnie trzymają się podłoża. Farby te pokrywają strukturę drewna całkowicie to znaczy nie widać słoi, nie widać faktury tego budulca. W przypadku nakładania kolejnych warstw trzeba odczekać odpowiednią ilość czasu który podany powinien być na instrukcji użycia produktu.

moni Autor