Fizjoterapia do walki z platfusem 

Witając na świecie nasze pierwsze dziecko, zawsze chcemy zapewnić mu wszystko to czego nam zabrakło w życiu. Piękny pokoik, najlepsze ubranka, najwyższej jakości kosmetyki i wiele, wiele innych naj serwujemy naszemu maluchowi już od pierwszych dni życia. Szczepienia i wizyty kontrolne wypełniają kalendarz po brzegi. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie się rozwijało nasze dziecko.  

Czym jest płaskostopie? 

Często podczas wakacji zauważalny jest szybki wzrost masy ciała dziecko. Nie jednokrotnie słyszy się z początkiem roku szkolnego radosne: ”Ale Ty urosłeś!”  z ust nauczycieli. To prawda. Dzieci korzystając z uroków lata rosną w mgnieniu oka, za sprawą promieni słonecznych wytwarzających witaminę D w ich organizmie. U niektórych jednak dzieci, tak szybki wzrost może powodować wiele problemów. Jednym z nich jest powstanie płaskostopia, czyli popularnego platfusa. Jak informuje fizjoterapia Katowice jest to wada postawy, która polega na obniżeniu się fizjologicznych sklepień stopy. Tym samym, mięśnie w stopach, są na tyle wiotkie, że nie potrafią właściwie utrzymać nadbudowanego układu kostnego w stopie. Buduje się tym samym dysproporcja między statycznym obciążeniem, a prawidłową umiejętnością utrzymania przez mięśnie i więzadła przyczepiające się do kości, budujących poszczególne łuki stopy. Przyczyną powstania tego rodzaju zaburzenia u dzieci jest przede wszystkim tryb życia. Dzieci częściej wybierają bardziej statyczne spędzanie czasu po szkole. Popularne zwisanie z nogami uniesionymi w górę, bardzo źle wpływa na krążenie i ogólną kondycję kończyn. To powoduje niewystarczające odżywienie mięśni, a co za tym idzie ich słabą kondycję. Duży wpływ na tę sytuację ma noszenie niewygodnego obuwia, który blokuje prawidłowe poruszanie palcami. To w konsekwencji prowadzi do upośledzenia mięśni stopy. 

Współpraca z fizjoterapeutą 

Gdy u dziecka zostanie zdiagnozowana ta nieprzyjemna wada postawy warto pozyskać fachową poradę w celu jej skorygowania. Pomocą służą gabinety jak fizjoterapia Katowice. Profesjonaliści pracujący w takich gabinetach ułożą konkretny plan działania, prowadzący do poprawy tej wady postawy. Pierwszym krokiem ku temu jest przygotowanie odpowiednich wkładek. Dzięki specjalnym matom bada się nacisk stóp dziecka na podłoże. Maszyny dzięki swoim czujnikom określają właściwy kształt wkładki ortopedycznej, którą dziecko będzie musiało używać na co dzień. Następnym etapem są ćwiczenia. Stopy, w których mięśnie są byt słabe by utrzymać prawidłowy układ kości wymagają regularnych ćwiczeń. Podczas wizyty w gabinecie, fizjoterapeuta pokazuje każde ćwiczenie jakie dziecko musi wykonywać. Do wyboru są różne pakiety ćwiczeń tak by nie wprowadzały one rutyny. Dziecko musi ćwiczyć minimum trzy raz w tygodniu, by widoczne były jakiekolwiek efekty. Na koniec sugerowana jest też wizyta u dietetyka. Dzieci posiadające zbyt dużą masę ciała mogą mieć problemy z wypracowaniem korekty stóp. Zbyt duży nacisk masy ciała na mięśnie nie do końca wykształconej stopy spowoduje, że nawet ćwiczenia nie będą przynosiły efektu. Zmniejszenie wagi dziecka będzie równie ważne jak regularne ćwiczenia. 

moni Autor