Najczęstsze choroby ortopedyczne i ich objawy

Aby móc normalnie funkcjonować układ kostno-stawowy powinien być wolny od chorób, urazów i  zwyrodnień. Niestety znaczna część społeczeństwa wymaga konsultacji ortopedycznej, leczenia i rehabilitacji. Poradnia ortopedyczna  świadczy pomoc pacjentom po urazach, złamaniach i zwichnięciach. Prowadzi również gabinety kardiologiczne, zajmujące się diagnostyką i leczeniem chorób serca.

Poradnia ortopedyczna – kiedy rozpocząć leczenie?

Do najczęściej występujących dolegliwości kości, mięśni i stawów zalicza się osteoporozę, dyskopatię, skoliozę, reumatyzm, raka kości i reumatoidalne zapalenia stawów.

W zależności od rodzaju i przebiegu leczenia, ortopedzi współpracują z lekarzami specjalizującymi się w onkologii, reumatologii i kardiolologii.

Pacjent leczony w poradni ortopedycznej może liczyć na diagnozę oraz zalecenie terapii i leczenia. Oprócz farmakologii i leczenia operacyjnego w ortopedii stosuje się:

  • rehabilitację
  • fizjoterapię
  • krioterapię
  • kinezyterapię
  • fizykoterapię.

Leczenie farmakologiczne sprowadza się zazwyczaj do zmniejszenia uczucia bólu, rozluźnienia mięśni, zmniejszenia stanu zapalnego. W ortopedii stosuje się również preparaty, w których składzie znajduje się kolagen odpowiedzialny za właściwe tarcie stawów podczas poruszania się. Kolagen można dostarczać z diety, jednakże w ten sposób przyswojona dawka może nie być  wystarczająca.

Dyskopatia i skolioza – jak leczyć?

Kręgosłup człowieka dzieli się na odcinek szyjny, piersiowy, krzyżowy i lędźwiowy. Schorzenia ortopedyczne mogą dotknąć każdy odcinek osobno lub razem z innym.

Niektóre skrzywienia są skutkiem niewłaściwego siedzenia, predyspozycji genetycznych, zaburzeń rozwojowych.

Do najczęściej występujących skrzywień kręgosłupa zalicza się dyskopatię. To skrzywienie kręgosłupa objawia się zazwyczaj promieniującym bólem w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Charakterystyczny, ciągnący ból jest dość niepokojącą oznaką, której nie należy lekceważyć, może się wiązać bowiem ze zwyrodnieniem dysków międzykręgowych. Przy dyskopatii lędźwiowo-krzyżowej występuje wzmożone napięcie mięśni, ból w najniższej partii pleców, drętwienie rąk i nóg, osłabione czucie w kończynach dolnych, zaburzone czucie mięśni stóp z mrowieniem i uczuciem palenia.

Tak samo często, jak dyskopatia występuje skolioza. Ortopedzi diagnozują skoliozę już u małych dzieci, które nie rozpoczęły nauki w szkole. Wykrzywienie kręgosłupa w skoliozie przybiera formę litery S i zwykle obejmuje górną część kręgosłupa, choć niekiedy dochodzi do wykrzywień w odcinku lędźwiowym i piersiowy.

Podczas badania ortopedycznego lekarz sprawdza, czy pacjent nie ma jednej z oznak wskazujących na wystąpienie skoliozy – odstających łopatek, ramion na różnej wysokości, różnicy we wcięciu w talii po obu stronach.

Zarówno w dyskopatii, jak i w skoliozie bardzo ważne jest podjęcie leczenia ortopedycznego skierowanego na rehabilitację i profilaktykę. Gimnastyka szyi, pleców, pływanie i masaże mogą zatrzymać postępowanie choroby.

Podobnie w przypadku wystąpienia wzmożonego i utrzymującego się bólu konsultacji w poradni ortopedycznej nie należy odkładać, bowiem mogło dojść do przesunięcia się kręgów. W tym przypadku, tylko podjęcie leczenia w miarę wcześnie, może zatrzymać kolejne następstwa choroby min. rwę kulszową.

stezjakub Autor