Outsourcing kadr i płac wsparciem nowoczesnego biznesu

  • Outside–resource–using– tłumacząc z angielskiego, to po prostu korzystanie z zewnętrznych źródeł . Brzmi dosyć tajemniczo. Jednak, gdy dłużej się nad tym zastanowić, okazuje się, że jest znane większości ludzi. Istotę tego zjawiska doskonale ubrał w słowa Henry Ford: „Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż nasi konkurenci, to nie ma sensu, żebyśmy to robili; powinniśmy zatrudnić do tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej.”

Obsługa kadrowa wsparciem dla firm

Dlaczego warto korzystać z outsourcingu kadr i płac? Współcześnie kadry to już nie tylko wypłata na czas, rozliczanie czasu pracy pracowników, czy sporządzanie i przechowywanie dokumentacji pracowniczej. Nowoczesny HR to temat dużo bardziej obszerny. Human Resources (z ang. Zasoby Ludzkie) to przede wszystkim poszukiwanie potencjału w ludziach. To rekrutacja idealnych kandydatów na określone stanowiska. To także dostrzeganie potencjału w obecnych pracownikach, rozwijanie ich, motywacja. Te zadania są niezwykle wymagające.

Potencjał Ludzki

Skąd wiedzieć, że to idealny kandydat skoro zobaczyliśmy jedynie jego CV i ewentualnie list motywacyjny? Skąd wiedzieć, że właśnie tą osobę powinniśmy zaprosić na rozmowę rekrutacyjną? A później skąd wiedzieć, że to najlepiej dopasowany kandydat na dane stanowisko? Wszystkie te kwestie łączą się bezpośrednio z psychologią. Na podstawie powyższych informacji nowoczesny HR-owiec będzie potrafił naszkicować rys osobowości kandydata. Następnie przeniesie go w swoim wyobrażeniu na pozycję na jaką rekrutuje i w taki oto sposób sprawdzi czy dana osoba jest perfekcyjnie dopasowaną.

A co z obecnymi  pracownikami? Oni już zostali zatrudnieni, wykonują swoją pracę, raz lepiej raz gorzej. Dlaczego jedni są bardziej, a inni mniej wydajni? Dlaczego niektórzy wykonują tylko te obowiązkowe zadania, a inni robią coś więcej? Odpowiedzi na te pytania jest kilka.

Na pierwszym miejscu stawiam motywację. Motywacyjne wynagrodzenie – z pewnością działa bardzo skutecznie, ale ważne jest również motywowanie poprzez pozytywny feedback. Poprzez okazywanie, że praca naszych pracowników jest ważna. Gdy robią to dobrze należy to dostrzegać i im to zakomunikować. W takich zadaniach HR-owcy grają pierwsze skrzypce. Co poza tym? Warto przyjrzeć się czy pracowników nie męczą obecne obowiązki. Być może osoba wyjątkowo kreatywna została obsadzona w dziale analitycznym, a urodzony analityk musi obsługiwać klientów, a przecież tak bardzo go to męczy? Może stanowiska menedżerskie obejmują osoby nie potrafiące zarządzać, nieumiejące podejmować decyzji, motywować?

Podsumowanie

Aby dostrzec zarówno odpowiednie cechy u kandydatów podczas rekrutacji jak i rozwiązać problemy już w firmie istniejące, potrzeba niezwykle przenikliwej osoby. Z doświadczeniem i pasją. Czy pracownik kadr byłby na tyle odważny, aby zanegować pozycję jakiegoś menadżera w firmie? Z pewnością osobie z zewnątrz dużo łatwiej dostrzec wewnętrzne problemy z jakimi często borykają się firmy. Dlatego tak nieocenione jest korzystanie z outsourcingu kadr i płac Myślę, że temat naprawdę warty przemyślenia.

stezjakub Autor