Panele fotowoltaiczne

Coraz więcej Polaków przekonuje się do fotowoltaiki i docenia korzyści z nią związane. Inwestycja w panele fotowoltaiczne to nie tylko praktyczne podejście do ochrony środowiska i ograniczania emisji gazów cieplarnianych, ale przede wszystkim duże oszczędności w perspektywie wielu lat. Opłacalność inwestycji w przypadku domów jednorodzinnych podnosi możliwość skorzystania z odpisu ulgi termomodernizacyjnej od osiągniętych dochodów w zeznaniu rocznym PIT. Korzyści z fotowoltaiki mogą odnieść również przedsiębiorcy, zwłaszcza gdy opłaty za energię stanowią ważną pozycję w kosztach funkcjonowania firmy.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z półprzewodnikowych ogniw, w których najczęściej wykorzystywane są kryształy kwarcu. W zastosowaniach praktycznych najczęściej spotykane są czarne moduły monokrystaliczne lub niebieskie moduły polikrystaliczne. Jaki panel fotowoltaiczny wybrać? Panele monokrystaliczne cechuje nieco większa sprawność, jednak to polikrystaliczne są popularniejsze w naszym kraju, gdyż skuteczniej wykorzystują światło rozproszone. Panele fotowoltaiczne w Poznaniu lub innych miastach Polski to bardzo opłacalna inwestycja. Badania wskazują, że prawie cała powierzchnia Polski otrzymuje ponad 1000 W/m² energii promieniowania słonecznego, co jest wartością wystarczającą, żeby instalacja przyniosła wymierne korzyści.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Rozwijający się dynamicznie rynek producentów paneli fotowoltaicznych i akcesoriów niezbędnych do montażu instalacji fotowoltaicznych może łatwo zdezorientować potencjalnego klienta. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o tym, jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Przede wszystkim certyfikaty i gwarancje. Producenci fotowoltaiki udzielają dwóch rodzajów gwarancji. Przeważnie zapewniają, że panele fotowoltaiczne nie ulegną awarii i uszkodzeniom mechanicznym przez okres 10-15 lat oraz że po upływie 25 lat zachowają minimum 80% mocy początkowej. Z każdym rokiem sprawność paneli fotowoltaicznych minimalnie spada. Trzeba o tym pamiętać, dostosowując moc instalacji do obecnych i przyszłych potrzeb inwestora, które rosną, kiedy okazuje się, że można mieć własny prąd niemal za darmo. Panele fotowoltaiczne podawane są w warunkach laboratoryjnych testom wytrzymałościowym, które przewidują skrajne wahania temperatury od -40 ºC do +85 ºC, wysoką wilgotność powietrza, naciski i uderzenia o sile przekraczającej uderzenia w trakcie gradowej nawałnicy. Poświadczeniem tego jest certyfikat jakości IEC 61215.

Jak zamontować panele?

Położenie względem słońca decyduje o tym, jaki panel fotowoltaiczny najlepiej wykorzysta płynącą stamtąd energię. Prawidłowe ustawienie paneli w kierunku słońca pod odpowiednim kątem pozwala uzyskać więcej mocy z instalacji. Może ona zostać zamontowana na lekkich konstrukcjach wspornikowych, by nadmiernie nie obciążać połaci dachu. Pozwala to na lepsze chłodzenie paneli przepływem powietrza, a jednocześnie zabezpiecza przed naporem wiatru. Niekorzystne jest nawet czasowe zacienienie paneli i dlatego niekiedy lepiej postawić instalację na gruncie niż bezpośrednio na dachu. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych w Poznaniu, najlepiej wybrać firmę, która na lokalnym rynku ma w tej dziedzinie duże doświadczenie i może pochwalić się udanymi realizacjami. Firmy montażowe dają gwarancję optymalnego montażu i zapewniają inwestorom bezproblemowy serwis instalacji w trakcie jej użytkowania.

Możesz również polubić